Plochonožie u detí je častou témou rodičov. Stretávame sa s bežnou populáciou detí ale aj s deťmi, ktoré aktívne športujú respektíve trénujú niekoľko krát týždenne. Deformity chodidla zapríčiňuje viacero svalových skupín.
Rozdelenie najčastejšieho vzniku plochonožia u detí :
- Bežná populácia detí: genetická predispozícia, zlý motorický vývoj, úraz, nadváha, nesprávne zvolená obuv, nepravidelné návštevy detského lekára.
- Aktívne športujúce deti: genetická predispozícia, zlý motorický vývoj, úraz, nesprávne zaťažovanie chodidla počas tréningu, nedostatok fyzioterapeutickej prípravy, nedostatok kompenzačných tréningov, neprimeraná záťaž na detský organizmus a mnohé ďalšie faktory.
Najčastejšie rozdelenie deformity chodidla :
- Priečne a pozdĺžne plochá noha
- Flexibilná a rigidná plochá noha
- Nízka a vysoká klenba
Pripravili sme si pre Vás video ukážku v ktorej znázorníme prácu sedacích svalov a ich dôležitosť na rozloženie váhy pod chodidlom.
Pacientka vo video ukážke má 11 rokov a aktívne sa venuje krasokorčuľovaniu 5 krát týždenne. Jej problémom je nestabilita chodidla z dôvodu vypojenia svalových skupín, presnejšie stabilizátorov bedrových kĺbov.
Krasokorčuliari pri nedostatočnej kompenzačnej príprave majú tendenciu k intrarotácii bedrových kĺbov respektíve valgozite kolien (do tvaru X). Ak by nedošlo u pacientky na videu k aktivácii stabilizátorov bedrových kĺbov, časom by vznikla pozdĺžne plochá noha.
Môžeme to vidieť vynechávaním váhy na vonkajšej hrane chodidla ktorá má byť zaťažená.
1. Aktivácia stabilizátorov bedra - vonkajšia hrana sa vyplní
2. Uvoľnenie stabilizátorov bedra – vonkajšia hrana v strede zmizne